16WCSI
16th World Conference on Seismic Isolation, Energy
Dissipation and Active Vibration Control of Structures
Russian Federation, St.Petersburg 1-6 July, 2019
Participants list

 

 

Keynote speakers

1. Benzoni Gianmario, USA

2. Lagos Rene, Chile

3. Wada Akira, Japan

4. Ansal Atilla, Turkey

5. Kappos Andrea, Great Britain

6. Martelli Alessandro, Italy

 

List of 16WCSI participants in the order of registration:

1. Kotsuki Sachie, Japan

2. Kolesnikov Alexey, Russia

3. Sharma Vijay Ramesh, India

4. Adzhemyan Arsen, United States

5. Yang Chengyu, China

6. Wu Honglei, China

7. Feng Demin, Japan

8. Bubis Aleksandr, Russia

9. Voudrisli Marina-Dimitra Nikolaos, Switzerland

10. Whittaker David, New Zealand

11. Siepe Daniel, Germany

12. Cavdar Esengul, Turkey

13. Daiki Sato, Japan

14. Miyamoto Kou, Japan

15. Chen Yinli, Japan

16. Furinghetti Marco, Italy

17. Reyna Roy, Peru

18. Ue Hiroki, Japan

19. Li Shurong,

20. Yanagi Masayuki , Japan

21. Wu An-Chien, Taiwan

22. Zhijun Li, china

23. Huanjun Jiang, China

24. Wake Tomotaka, Japan

25. Chalarca Echeverri Bryan, Colombia

26. Delgado-Trejo Juan Carlos, Mexico

27. Xu Jian, China

28. Ishii Ken, Japan

29. Gupta Ashok , India

30. Mohammed Shoaib Ayjaz, India

31. Yakut Ahmet, Turkey

32. Sun Zhen, China

33. Kikuchi Masaru, Japan

34. Lin Jui-Liang, Taiwan

35. Huber Peter, Germany

36. Shuguang Wang, China

37. Dongsheng Du, China

38. Yan Xu, China

39. Li JIanzhong, China

40. Xun Meng, China

41. Guan Zhongguo, China

42. Li Guorong, China

43. Morita Keiko, Japan

44. Ogino Nobuyuki, Japan

45. Sorace Stefano, Italy

46. Wang Jue, China

47. Antonopoulos Themistocles Athanasios, Greece

48. Ye Aijun, China

49. Zhou Lianxu, China

50. Terenzi Gloria, Italy

51. Lopez Almansa Francisco, Spain

52. Mendo Arnold, Peru

53. Wang Kung-Juin, Taiwan

54. Hamaguchi Hiroki, Japan

55. Takayama Mineo, Japan

56. Kinoshita Takahiro, Japan

57. Montanini Roberto, Italy

58. Lapin Vladimir, Kazakhstan

59. Wang Yumei, China

60. Karimzadeh Naghshineh Shaghayegh, Turkey

61. Karimzadeh Shaghayegh, Turkey

62. Jeong Yeonhui, South Korea

63. Peng Tianbo, China

64. Yerzhanov Syrymgali, Kazakhstan

65. Shiv Dayal Bharti, India

66. Komodromos Petros, Cyprus

67. Suryadi Tri, Indonesia

68. Wei Gong, China

69. Yuseong Kim, South Korea

70. Chung-Han Yu, Taiwan

71. Noureldin Mohamed, South Korea

72. Vern Sourabh, India

73. Datta Tushar Kanti, India

74. Wijanto Sugeng, Indonesia

75. Shiang-Jung Wang, Taiwan

76. Lu Lyan-Ywan, Taiwan

77. Rahimi Said Elias, Iceland

78. Clemente Paolo, Italy

79. ZhiJun Lyu, China

80. Bal Ihsan Engin, Netherlands

81. Mustafa Ozder Erdik, Turkey

82. Behrami Ragip Behrami, Kosovo & Skopje, Republic of Macedonia

83. Jagtap Pravin, India

84. Simbort Zeballos Enrique Gerardo, Peru

85. Pinto Galvarino, Peru

86. Gokce Tansu , Turkey

87. Shufrin Igor, Israel

88. Sadan Bahadur, Turkey

89. Kaya Mircan , Turkey

90. Saito Taiki , Japan

91. Lin Tzu Kang, Taiwan

92. Uzdin Alexander, Russia

93. Smirnova Lyubov Nikolaevna, Russia

94. Mori Takahiro, Japan

95. Xiangyun Huang, China

96. Tuzun Cuneyt, Turkey

97. Inoue Yasuhiko, Japan

98. Kushibe Atsumichi, Japan

99. Li Che , China

100. Yang Yang Chen, China

101. Jie Gao, China

102. Sartori Mauro, Italy

103. Barone Stefano, Italy

104. Verma Abhishek, India

105. Villalba Morales Jesus Daniel, Colombia

106. Liu Yanhui, China

107. Nesterova Olga Pavlovna, Russia

108. Ulker Omer, Turkey

109. Sahin Baris, Turkey

110. Garrido Cesar, Peru

111. Bonessio Noemi , USA

112. Du Yongfeng, China

113. Chen Huating, China

114. Cimellaro Gian Paolo, Italy

115. Pourmasoud Mohammad Masoud, New Zealand

116. Saha Sandip Kumar, India

117. Shrikhande Manish, India

118. Lee Bohan, Taiwan

119. Ghowsi Ahmad Fayeq, India

120. Azinovic Boris, Slovenia

121. Wang Jian, China

122. Dicleli Murat, Turkey

123. Zulfikar Can, Turkey

124. Chen Qian, China

125. Zhang Qiang, China

126. Zhu Ying Zhu, China

127. Gomez Flores Francisco Gome, Mexico

128. Yu Jiangtao, China

129. Jon Karapetyan Kostik, Armenia

130. Mahboubi Shima, Iran

131. Karalar Memduh, Turkey

132. Chaulagain Nabin Raj, South Korea

133. Jain Arvind K., India

134. Katsuhide Murakami, Japan

135. Medeot Renzo, Italy

136. Ponzo Felice Carlo, Italy

137. Xu Xiuli,

138. Li Xuehong,

139. Starchenko Victor, Russian Federation

140. Pospelov Vasilii, Russian Federation

141. Leying Jia, China

142. Kurbacky Eugeny, Russian Federation

143. SHRIMALI Mahendra Kumar, India

144. Sahoo Dipti Ranjan, India

145. Tsai Keh-Chyuan, Taiwan

146. Yuan Lu,

147. Belash Tatiana Alexandrovna, Russia

148. JAIN RATISH, INDIA

149. Chang Kuo-Chun,

150. KIM Seung-Eock,

151. Luo Dongyu,

152. Kijko Andrzej, South Africa

 

 

Site News